Posted By admin Posted On

Na czym polega badanie USG Doppler?

USG to jedna z podstawowych metod diagnostycznych stosowanych we współczesnej medycynie. Na czym polega badanie USG Doppler?

Badanie ultrasonograficzne wykorzystujące tak zwany efekt Dopplera pozwala na sprawdzenie nie tylko wyglądu narządów, lecz też przepływów krwi w tętnicach i w żyłach. Procedura ta określana jest wtedy jako badanie USG Doppler.

 

Efekt Dopplera – co to jest?

Z badaniem USG Doppler związany jest efekt Dopplera. To zjawisko rozchodzenia się fal w przestrzeni, które zmieniają swoją częstotliwość przy odbiciu.

 

W przypadku badania USG efekt Dopplera polega na wykorzystaniu częstotliwości fal ultradźwiękowych, które zmieniają się wtedy, gdy odbijają się od poruszających się krwinek w naczyniach krwionośnych. Urządzenia do USG obrazują wtedy te zmiany za pomocą różnych kolorów.

 

Ultrasonografia dopplerowska – wskazania

Podczas badania USG Doppler, inaczej USG z przepływami, możliwe jest ocenienie prędkości oraz kierunku przepływu krwi. Również możliwe jest sprawdzenie sposobu jej przepływu w naczyniach krwionośnych, co umożliwia wykrycie nieprawidłowości dotyczących tętnic i żył.

 

 

Gdy chodzi o USG Doppler Kraków i także inne miasta posiadają gabinety, w których można skorzystać z najnowocześniejszych procedur w tym zakresie.

 

Główne wskazania do wykonania badania dopplerowskiego to wykrywanie zmian zachodzących w tętnicach i żyłach, które mogą prowadzić do różnych dolegliwości, między innymi zatorów, udarów mózgu, zawału serca.

 

Wśród wskazań do badania znajdują się między innymi:

  • wykrywanie zawężeń miażdżycowych
  • wykrywanie niedrożności naczyń krwionośnych w kończynach dolnych
  • badanie żył pod kątem występowania niewydolności zastawek, zakrzepicy
  • diagnozowanie naczyń obwodowych, między innymi brzucha, nerek
  • badanie serca – prowadzona jest ultrasonografia dopplerowska wraz z echem serca
  • wykrywanie zmian nowotworowych – są one silniej ukrwione niż okoliczne tkanki
  • diagnostyka położnicza – badanie przepływu krwi w tętnicy pępowinowej
  • badanie narządów płciowych u mężczyzn – wykrywa żylaki powrózka nasiennego

 

Osoby planujące wykonać USG Doppler Kraków zaprasza do skorzystania z badań także w ekspresowym tempie w placówkach prywatnych.

 

Jak odbywa się badanie USG Doppler?

Badanie dopplerowskie nie różni się z punktu widzenia pacjenta swoim przebiegiem w porównaniu do zwykłego badania. Stosuje się do niego jednak inne urządzenie, dlatego badania jak USG Doppler w Krakowie nie można wykonać w każdym gabinecie – musi mieć ono właściwe wyposażenie.

 

Przed zabiegiem lekarz smaruje badane miejsce z użyciem żelu do USG, a potem przesuwa po nim głowicę, aby na ekranie urządzenia zobaczyć badany narząd.

 

Badanie USG Doppler nie jest inwazyjne i nie wywołuje dolegliwości bólowych. W większości przypadków nie wymaga ono również specjalnego przygotowania, chyba że badany jest układ krwionośny w brzuchu pacjenta – wtedy zalecane jest zgłoszenie się na badanie na czczo.

Comments (0)

Dodaj komentarz