Rehabilitacja seniora
Posted By admin Posted On Comment (1)

Choroba Parkinsona – ważna rehabilitacja

Coraz więcej osób zapada na chorobę Parkinsona. Aby utrzymać sprawność na dłużej, ważna jest właściwa rehabilitacja.

Diagnozowana głównie w podeszłym wieku choroba Parkinsona prowadzi stopniowo do coraz większych trudności z poruszaniem się i wykonywaniem codziennych czynności. U osób doświadczających tego schorzenia ważne jest nie tylko stosowanie właściwych leków, ale też rehabilitacja. Poza ćwiczeniami, które można wykonać w domu lub w gabinecie, dostępne są także specjalne turnusy rehabilitacyjne: https://instytutboczarska.pl/rehabilitacja-w-chorobie-parkinsona/

Choroba Parkinsona – podstawowe informacje

Choroba Parkinsona jest rodzajem zwyrodnieniowej choroby układu nerwowego. Znana jest od stuleci, ale po raz pierwszy została ona opisana dopiero w XIX wieku. Teraz wiedza na temat tej dolegliwości jest znacznie większa niż kiedyś, ale nadal nie wiadomo o niej wszystkiego, między innymi mechanizmów jej powstawania, a także skutecznego leczenia. Schorzenie to rozwija się powoli i często nie daje na początku żadnych niepokojących objawów. Pojawiają się one często po latach i widoczne są zarówno jako spowolnienie procesów psychicznych, jak i fizycznych ciała człowieka.

Wśród objawów choroby Parkinsona wymienia się:

 • trudności z utrzymaniem równowagi
 • problemy ze wykonywaniem prostych czynności, na przykład wstaniem z łóżka
 • parestezje kończyn – drżenie kończyn
 • spowolnienie ruchów
 • nadmierna sztywność mięśniowa
 • pochylenie ciała do przodu
 • osłabienie pamięci
 • depresja 

Leczenie choroby Parkinsona jest złożone. Stosowane są różne rodzaje terapii, jednak obecnie nie opracowano jeszcze leku, który całkowicie leczy ze schorzenia. Właściwie dobrana farmakoterapia, a także dodatkowa rehabilitacja pozwalają na opóźnienie postępów choroby.

Jak prowadzi się rehabilitację w chorobie Parkinsona?

Jako że choroba Parkinsona dotyka nie tylko sfery psychicznej, ale także fizycznej, wskazane jest zadbanie o ciało pacjenta, aby mogło ono jak najdłużej utrzymać właściwą sprawność. Udowodniono, że rehabilitacja w przebiegu choroby Parkinsona ma działanie neuroprotekcyjne, dlatego progresja choroby zachodzi wtedy wolniej. Rehabilitacja powinna być prowadzona pod okiem dobrego fizjoterapeuty, który posiada wiedzę oraz doświadczenie w postępowaniu z chorymi na Parkinsona. Warto też wskazać, że terapia zawsze powinna być dopasowana indywidualnie do potrzeb pacjenta, ponieważ u każdego z nich schorzenie przebiega w inny sposób.

Dobre rezultaty można uzyskać między innymi poprzez zastosowanie metod jak:

 • gimnastyka lecznicza
 • NDT Bobath
 • PNF (Prioprioceptive Neuromuscular Facilitation), czyli torowanie nerwowo-mięśniowe
 • masaże
 • terapia mowy

Dodatkowo osoba z chorobą Parkinsona powinna pamiętać o codziennej aktywności, między innymi przez spacery, nordic walking, pływanie oraz inne aktywności, które nie obciążają nadmiernie ciała, ale wspomagają jego prawidłową pracę.

Bardzo dobrym wyborem dla osób z chorobą Parkinsona, a także wsparciem dla ich bliskich są turnusy rehabilitacyjne, które obecnie organizowane są przez wiele ośrodków, między innymi przez Instytut Zdrowia Dr Boczarska-Jedynak działający w Oświęcimiu. Przygotował on specjalne pobyty, które w kompleksowy sposób podchodzą do problemu. Podczas pobytu można skorzystać z pomocy neurologów, neuropsychologa, a także neurologopedy i dietetyka.

Comments (1)

 • Bliska mi w rodzinie osoba choruje na Parkinsona i rehabilitacja tutaj jest podstawą leczenia. Od czasu od kiedy zdecydowalismy się na dodatkowe sesje rehabilitacji prywatnie, choroba wolniej postępuje. I jest znaczna poprawa w ruchomości.

 • Dodaj komentarz