Biegacz
Posted By Redakcja Posted On

Ile kroków należy robić każdego dnia, aby dłużej żyć?

Powszechnie uważa się, że aby uzyskać i zachować dobrą kondycję, a także dłużej żyć, należy każdego dnia wykonywać co najmniej 10 tysięcy kroków. Dziś jednak naukowcy mają inne zdanie na ten temat. Podczas badań udało im się ustalić zupełnie inne fakty.

Człowiek musi chodzić

Choć wiele osób najchętniej spędziłaby cały dzień na kanapie, zwłaszcza podczas chłodniejszych dni, ewolucja przystosowała nas do chodzenia. Australopiteki, czyli dalecy kuzyni dzisiejszego człowieka, zaczęli chodzić w wyprostowanej pozycji nawet 4-5 milionów lat temu. Dziś, ludzkie ciało jest skonstruowane tak, aby móc każdego dnia pokonywać spore odległości. Długie spacery poprawiają stan zdrowia – wzmacniają mięśnie i kości, wspierają pracę układu krążenia, a także pozwalają prawidłowo funkcjonować metabolizmowi. Co ważne, aktywność fizyczna ma także pozytywny wpływ na samopoczucie. Ile powinno się chodzić każdego dnia, aby zachować zdrowie i dobry humor?

Ile dziennie powinno się spacerować dla zdrowia?

Jeszcze do niedawna sądzono, że człowiek powinien każdego dnia wykonywać 10 tysięcy kroków. Dopiero kilka lat temu naukowcy przeprowadzili badania, które pokazały zupełnie inne wyniki i tym sposobem ustalono, jaka liczba kroków jest optymalna dla zachowania zdrowia oraz zmniejszenia ryzyka przedwczesnej śmierci.

Wykazano, że 7,5 tysiąca kroków każdego dnia w zupełności wystarczy do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak ta liczba nadal nie przebiła się skutecznie do opinii publicznej i nadal wiele osób wierzy w mit na temat 10 tysięcy kroków. Jak pokazały badania – osoby, które każdego dnia wykonują średnio 7 tysięcy kroków, są narażeni na przedwczesną śmierć nawet o 50-70% mniej, niż osoby, które na co dzień ruszaj się mniej. Co ważne, intensywność kroków (szybkość) nie ma znaczenia. Warto jednak zauważyć, że badanie ponad 47 tysięcy dorosłych osób z różnych kontynentów (Europy, Ameryki Północnej, Azji i Australii) wykazały, że ilość kroków, jakie powinno się wykonywać, jest zależna od wieku badanych osób. Aby zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci, młodsze osoby powinny postawić na 8-10 tysięcy kroków każdego dnia. Zaś osobom starszym, które mają już ponad sześćdziesiąt lat, wystarczy od 6 do 8 tysięcy kroków.

Inne aktywność korzystne dla ludzkiego organizmu

Istnieją, poza spacerami, także i inne aktywności, które są niezwykle korzystne dla ludzkiego zdrowia. Specjaliści zalecają spacerować po lesie, ale i wykonywać różne prace w ogrodzie. Bliskość z naturą ma zawsze dobry wpływ na samopoczucie człowieka. Warto więc postawić na aktywności fizyczne, które wykonuje się na zewnątrz. Co ważne – rodzaj podjętej aktywność nie ma znaczenia. Wiele osób decyduje się na bieganie lub jazdę na rowerze, ale nawet zwykłe spacery będą znakomitym pomysłem. Każde działanie tego rodzaju skutecznie wzmacnia mięśnie. Do takiej aktywności zalicza się więc również, na przykład, prace w ogródku, sprzątanie czy spacery i zabawę z psem.

Comments (0)

Dodaj komentarz