Objawy, z którymi warto zgłosić się do psychiatry
Do lekarza warto udać się nie tylko wtedy, gdy odczuwamy objawy fizyczne, ale również te dotykające strefy psychicznej.
Korzystanie z pomocy psychologicznej i psychiatrycznej w wielu sytuacjach może uratować życie. Często jednak lekceważy się objawy, które dostrzegane są u siebie albo u bliskich. Warto zatem poznać symptomy, które warto skonsultować ze specjalistą psychiatrą.
Psychiatria a psychologia
Wiele osób myli ze sobą dwie profesje – psychologa oraz psychiatrę. Chociaż nazwy te brzmią podobnie, w rzeczywistości mamy do czynienia z całkowicie innymi zawodami. Wprawdzie psycholog i psychiatra zajmują się tym samym, czyli ludzkim umysłem, to jednak zakres ich kompetencji jest inny.
Psycholog nie jest lekarzem. To specjalista po ukończonych studiach w kierunku psychologii. Może być także psychoterapeutą, gdy posiada właściwe przygotowanie. Jego zadaniem jest udzielanie pomocy psychologicznej, która polega na rozmowie z pacjentem. Wykorzystuje on także inne metody, na przykład testy psychologiczne, prowadzi warsztaty.
Z kolei psychiatra jest lekarzem, który ukończył odpowiedni kierunek studiów. W przeciwieństwie do psychologa posiada on uprawnienia lekarskie, czyli może wypisać leki lub zwolnienie z pracy. Także może skierować pacjenta do szpitala, gdy konieczne jest leczenie psychiatryczne. W sektorze psychiatrii można skorzystać z konsultacji prowadzonych na NFZ, ale również w prywatnych gabinetach, gdzie kolejki do specjalisty są znacznie krótsze.
Kiedy warto udać się do psychiatry?
Do psychiatry warto udać się wtedy, gdy doświadczane problemy psychiczne są poważne, dlatego mogą one również powodować zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Ogólnie rzecz biorąc, do psychiatry warto udać się wtedy, gdy konieczne może być wdrożenie właściwego leczenia farmakologicznego, szpitalnego. Warto pamiętać o tym, że psycholog nie ma takich uprawnień jak psychiatra. Gdy uzna on, że pacjent wymaga jego pomocy, wtedy skieruje go do gabinetu psychiatrycznego, w którym może skorzystać on z szerszej diagnostyki i otrzymać leczenie dopasowane do swoich potrzeb.
Do psychiatry warto udać się wtedy, gdy pojawiają się poniższe objawy:
- zauważasz u siebie nastroje depresyjne
- myślisz o samobójstwie
- odczuwasz napady złości, rozdrażnienie
- masz trudności z opanowaniem gniewu
- widzisz zmian w swojej osobowości
- nie masz na nich ochoty
- Twoje nawyki, myśli przeszkadzają osobom w otoczeniu
Jak wybrać dobrego psychiatrę?
Gdy chodzi o dziedzinę jak psychiatria pomoc może zaoferować wielu specjalistów w tej dziedzinie. Często zatem pojawia się pytanie – jak wybrać dobrego specjalistę posiadającego dużą wiedzę oraz doświadczenie?Przede wszystkim warto kierować się opiniami, które obecnie można bez problemu znaleźć również w internecie. Dostępne są specjalne serwisy internetowe do wystawiania opinii, a także o rekomendacje można zapytać na forach, w mediach społecznościowych. W ten sposób wybranie odpowiedniego fachowca w dziedzinie psychiatrii może być łatwiejsze.
Oczywiście, warto pamiętać o tym, że lekarza zawsze można zmienić, dlatego wtedy, gdy pacjent nie czuje się w jego obecności swobodnie, lekarz nie poświęca mu wystarczająco dużo czasu, traktuje go lekceważąco, warto zdecydować się na wybranie innego gabinetu psychiatrycznego. Z adresami gabinetów psychiatrycznych w Krakowie oraz w innych miastach w Polsce można zapoznać się online.
Wiele osob odkłada wizyte u psychiatry, bo wydaje im sie, że im to nic nie pomoże. Poza tym obawiają się leków. Moim zdaniem jeśli nie potrafimy sobie poradzić z problemami samodzielnie, nie ma co czekac. Poza tym wcale nie trzeba przyznawać się do wizyt. Jest przecież tajemnica lekarska i nikt nie musi o tym wiedzieć.
Sama przez lata nie chodziłam do psychiatry, po prostu obawiałam się tej wizyty. Wydawało mi się, ze taka osoba mi nie pomoże i że nie będę potrafiła zmienić swojego spojrzenia na otaczający mnie świat. Wszystko postrzegalam w negatywnych barwach. Niestety ale zmagałam się z depresją i nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, że ją mam. W koncu miałam wszystko oraz wiodłam bezproblemowe życie. Do wizyty nakłoniła mnie dopiero siostra, ktora zobaczyła, ze coś jest nie tak. I jestem jej za to bardzo wdzięczna.
Niedawno okazało się, że moja przyjaciółka choruje na depresję. Przysięgam, że w życiu nie wiedziałabym że coś z nią jest nie tak. Wydawała się zawsze taka szczęśliwa i uśmiechnięta. Jakiś czas temu zaczęła mi się bardziej zwierzać i poszła do lekarza.
Teraz pytanie. Nigdy nie miałam żadnej styczności z osobą chorą. Czy mogę jej jakoś pomóc? Żeby czuła się lepiej, na chwile zapomniała o wszystkim. Staram się spędzać z nią jak najwiecej czasu ale obawiam się, że to za mało. A jak pomyśle co ona robi jak nikogo nie ma przy niej to naprawdę płakać mi się chce
Może to nie brzmi dobrze, ale nie przekonuj jej, że „wszystko będzie ok” itp
W większości przypadków to tylko sprawia, że ludzie czują się gorzej. Po prostu bądź z nią, przytul jak potrzebuje, wysłuchaj co ma do powiedzenia.
Staraj się być z nią i dla niej. Pozwól jej się wygadać/wyżalić. Na pewno unikaj tekstów, że inni mają gorzej i inne takie. Na pewno w internecie znajdziesz jakies artykuły na temat jak pomóc ludziom z depresją
Najlepsza rada: po prostu przy niej bądź. Jak ja mam totalny zjazd najbardziej mi właśnie pomaga to, że ktoś jest. I zamiast ryczeć w zamknięciu przez całą noc i jeszcze dłużej po jakichś dwóch godzinach mi przechodzi płacz, bo ktoś ciągle siedzi i mi odpisuje, pisze do mnie, nie ucieka do swoich problemów. Z innych rad: zaakceptuj to i na siłę nie staraj się zmieniać w niej tego. Nie pytaj też milion razy dziennie jak się czuje, bo poczuje się jak małe dziecko, na które rodzice chuchają i dmuchają. Wystarczy, że będziesz się o nią martwiła i pytała się ją co jakiś czas. Taka troska będzie znaczyła o wiele więcej